Šesť spôsobov, ako presvedčiť ľudí

od autora: | 22. marca 2013

osobný rozvoj, mlmUrčite ste aj vy boli v situácií, keď ste sa s niekým rozprávali na určitú tému a dotyčná osoba mala na ňu iný názor. Vedeli ste, že pravdu máte vy, ale to si myslí aj dotyčná osoba. Ako v takejto situácií postupovať, aby ste sa nepohádali?

Ako presvedčiť ľudí

1. Nikoho neprehádate

Väčšinou sa hádky skončia tak, že  súperiace strany sa rozídu ešte pevnejšie presvedčené o svojej pravde, ako boli predtým. Hádaním určite nevyhráte. Môžete len prehrať.  Vy ste ho vlastne ponížili, ranili ste ho. Dotkli ste sa ho. Človeku, ktorému ste proti jeho vôli vnútili svoje presvedčenie, aj tak svoj názor nezmení. Jediný spôsob ako vyhrať hádku, je vyhnúť sa jej.

2. Rešpektujte názory druhých ľudí

To že sa niekto mýli, môžete naznačiť svojím pohľadom, intonáciou, gestikuláciou rovnako zreteľne, ako slovami.  Ale ak mu to poviete slovami, myslíte si, že bude s vami súhlasiť? Určite nie.  Zasadili ste úder jeho inteligencií. Bude sa vám snažiť tento úder vrátiť. Ak chcete niekomu niečo dokazovať, nedávajte to najavo. Urobte to tak, aby si to ani nevšimol. Napríklad takto: „Pozri, mám na vec iný názor, ale môžem sa mýliť. Často sa mýlim. Ale ak sa mýlim, chcem zistiť pravdu. Preskúmajme teda fakty.“ Takto ľudia pochopia, že ak sa môžete mýliť vy, môžu sa mýliť aj oni. Málo ľudí rozmýšľa logicky. Majú predsudky. Vytvárajú si názory ovplyvnené žiarlivosťou, závisťou, podozrením a strachom. Tieto názory nie sú ochotní zmeniť.

3. Ak sa mýlite, priznajte to

Veľa ľudí má problém priznať, že nemá pravdu. Veď na tom nie je nič zlé. Ak sa s niekým rozprávate a zistíte, že sa mýlite, hneď to priznajte.

4. Začnite s ľudmi diskutovať priateľsky

S ľudmi nezačínajte diskutovať negatívne naladený. K ničomu to nevedie. Negatívne reakcie prinesú len ďalšie negatívne reakcie. Nalaďte sa pozitívne a s ľudmi diskutujte priateľsky.

5. Nechajte ľudí rozprávať

Väčšina ľudí v snahe niekoho presvedčiť, príliš veľa rozpráva. Je to veľká chyba. Oponenta treba nechať vyrozprávať. Aj keď s  druhým človekom nesúhlasíte, neprerušujte ho. Nebral by na vás ohľad, pretože sa ešte nevyrozprával.

6.  Pozerajte sa na veci z pozície iných ľudí

Človek sa môže mýliť. On si to ale nemyslí. Vy ho za to odsudzujete. To vie každý. Skúste ho ale pochopiť. Možno na to má nejaké dôvody. Položte si otázku: „Ako by som sa cítil, keby som bol na jeho mieste?

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok a zdieľajte ho so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach alebo ma osobne kontaktujte.

Prajem vám veľa úspechov!
Dušan Daniel.

Som networkérom a autorom blogu o MLM www.dusandaniel.sk. Aktívne podnikám v MLM. Na mojom blogu prezentujem svoje praktické skúsenosti s MLM. Vediem team ľudí a pomáham im dosiahnuť úspech v MLM. Ukazujem ľudom ako efektívne budovať databázu kontaktov a kontaktovať ľudí. Robím to čo ma baví a to je práca s ľuďmi, čo sa rozhodli, že si splnia svoje sny.

Facebook Twitter 

Comments

comments

3 názory na “Šesť spôsobov, ako presvedčiť ľudí

 1. Martin Mažár

  Veľmi pekné zhrnutie. Všetko čo píšeš v článku je pravda a ľudia by sa toho mali držať.

  Ja ešte aby som presvedčil ľudí(klientov), som to robil tak, že vždy som poskytol nejaký druh dôkazu, lebo ľudia majú tendenciu neveriť, teda aspoň predajcom.

  Podanie dôkazu zvýšili moju dôveryhodnoť v očiach klientov. Niekoľko príkladov uvádzam tu v článku: http://www.expertnapredaj.sk/ako-argumentovat-presvedcit/

  1. Dušan Daniel

   Dakujem za komentar Martin. A presne ako pises, je potrebne svoje slova aj podlozit dokazom. Preto aj ja sam pouzivam nejaky druh dokazu, aby ludia videli, ze co hovorim je pravda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *